×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/srm/public_html/2021/images/bec.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder:

VIII Otwarte Mistrzostwa Ziemi Lubelskiej w Ratownictwie Medycznym – Chełm 2017 już za nami. Przez kilka dni gościliśmy w Chełmie 20 zespołów oraz obserwatorów zawodów z całej Polski - łącznie ponad 100 osób. Podczas Mistrzostw zespoły startujące musiały zmierzyć się z pięcioma zadaniami medycznymi, dwoma zadaniami technicznymi oraz zaliczyć konkurs wiedzy o ruchu drogowym.

Już uroczystości otwarcia wprowadziły uczestników w specyficzną atmosferę zawodów. Po części oficjalnej, zaplanowany panel naukowy rozpoczął się wtargnięciem na scenę uzbrojonych terrorystów, padły strzały. Jeden z ratowników z sali został śmiertelnie postrzelony. Po krótkiej chwili pojawili się antyterroryści ze specjalistycznej jednostki, którzy w bardzo krótkim czasie rozbroili zamachowców oraz wyprowadzili z miejsca zagrożenia VIP-ów. Niestety, podczas akcji jeden z członków zespołu został postrzelony. Obserwatorzy mogli zobaczyć, jakimi procedurami kierują się policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz jak pomagają swoim rannym. Po zakończeniu akcji kierownik grupy opowiedział o zasadach, jakimi kierują się podczas działań a dr n. med. Arkadiusz Trzos uzupełnił panel naukowy porównując możliwości działania zespołów ratownictwa medycznego w tego typu zdarzeniach.

Bezpośrednio po uroczystości otwarcia rozpoczęło się pierwsze z zadań medycznych „Misiek”. Na strzelnicy, podczas polowania, myśliwy przypadkowo postrzelił myśliwego. Zadanie polegało na prawidłowym zabezpieczeniu rany postrzałowej oraz umiejętności zapanowania nad sprawcą zdarzenia, który nie pilnowany szedł się powiesić.

1 czerwca odbyły się kolejne zadania: „Wieża Babel” – w Laboratorium PWSZ ukraiński student doznał udaru. W trakcie udzielania mu pomocy wbiegła jego żona z dzieckiem, które zadławiło się zabawką. Oprócz postępowania w udarze mózgu, prawidłowego postępowania z zadławionym niemowlęciem, trudnością był sposób komunikacji (studenci nie mówili po polsku). Można było się z nimi porozumieć po ukraińsku, angielsku i po rosyjsku.

 

 

„Niedźwiedzie Wschodu” - zadanie na Placu Łuczkowskiego. Motocyklista, chcąc ominąć dziwnie zachowującego się rowerzystę, wywrócił się na motorze i doznał urazu brzucha. W trakcie badania rowerzysty okazało się, że ten jest cukrzykiem i doszło do hipoglikemii.

luczkowski2.jpg luczkowski3.jpg luczkowski5.jpg

„Ania” – zadanie oparte na faktach. Dyspozytorka medyczna w Biurze Wezwań zasłabła, doszło do NZK. Chwilę później strażak niefortunnie upadł z ześlizgu. Zadanie polegało na rozdzieleniu członków zespołu i prowadzeniu prawidłowej resuscytacji przez kierownika ZRM, który przez pierwsze minuty był sam w dyspozytorni.

                                                              

„Bęc” – w cementowni zawaliła się platforma, na której pracowali robotnicy. Kierownik grupy, biegnąc po pomoc, doznał zawału. Na miejscu znalazła się grupa ratowników cementowni (po kursie KPP), którzy zajęli się resuscytacją kierownika. Zadaniem zespołu było rozdzielenie sił i środków oraz umiejętne zarządzanie ratownikami na miejscu zdarzenia.

{gallery}bec{/gallery}

Oprócz zadań medycznych, uczestnicy mistrzostw startowali w zadaniach sprawnościowych „Wszystko ok.?”- konkurencja sprawnościowa oraz test medyczny, na Strzelnicy strzelanie do „zająca” i zwijanie węży strażackich na czas. Lista zwycięzców poszczególnych konkurencji tutaj.......

2 czerwca na Placu Łuczkowskiego odbyło się uroczyste zakończenie Mistrzostw. Zwycięzcami okazali się ratownicy z Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego sp. zo.o. w Koninie, II miejsce Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Biała Podlaska, III miejsce Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego Rzeszów. Pełna klasyfikacja tutaj.............

Pierwsze osiem zespołów uzyskuje kwalifikację do Mistrzostw Polski, które w tym roku odbędą się w Krakowie.

Wszystkim uczestnikom VIII Otwartych Mistrzostw Ziemi Lubelskiej w Ratownictwie Medycznym serdecznie gratulujemy wytrwałości, wiedzy i umiejętności. Dziękujemy za przybycie i cieszymy się, że mogliśmy Was gościć.

Do zobaczenia na kolejnych Mistrzostwach! Więcej zdjęć tutaj