- Szczegóły
- Kategoria: DEKLARACJA DOSTEPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI SRM W CHEŁMIE
WSTĘP
Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie - SP ZOZ zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony :
https://www.srm-chelm.com.pl/
Data publikacji strony internetowej: 01.06.2012 r.
Data ostatniej dużej aktualizacji: 21.02.2025 r. Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie sporządzono: 18.02.2025 r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. Zależy nam, aby każdy Internauta miał pełny dostęp do zamieszczanych materiałów i funkcjonalności, a serwis był zgodny z międzynarodowymi Wytycznymi dla dostępności treści internetowych 2.0 (WCAG 2.0)
DOSTĘPNA STRONA
Poruszanie się bez użycia myszki Obsługa strony jest możliwa tylko przy użyciu klawiatury. Strony portalu oparte są o strukturę nagłówków, która umożliwia szybkie poruszanie się po stronie. Filtry, kalendarze, formularze i inne funkcjonalności zbudowane są zgodnie ze standardami i są dostępne przy użyciu klawiatury. Osoby, które nie korzystają z myszki mogą bez problemu poruszać się po portalu.
Na początku każdej strony głównej umieściliśmy linki - skróty prowadzące do:
- treści,
- wyszukiwarki serwisu,
- wiadomości,
- kontaktu,
- punktów informacyjnych,
- wyszukiwarki dotacji,
- deklaracji dostępności. Na pozostałych podstronach umieściliśmy skróty prowadzące do:
- nawigacji,
- nawigacji,
- treści,
- stopki serwisu. Na stronie głównej Wyszukiwarki umieściliśmy linki - skróty prowadzące do:
- wyszukiwarki serwisu,
- popularnych wyszukiwań,
- kontaktu,
- punktów informacyjnych,
- deklaracji dostępności. Nasze strony powinno dać się znacząco powiększyć dostępnymi narzędziami przeglądarki.
DOKUMENTY
Na stronach znajduje się wiele plików do pobrania. Większość z nich pochodzi z instytucji zewnętrznych (tj. UM Chełm, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, GIS. Ministerstwa Zdrowia, NFZ ). Może się zdarzyć, że nie wszystkie pliki będą w pełni dostępne, np. może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik. Natomiast w przypadku umieszczenia na stronie skanu publikujemy także jego dostępną wersję alternatywną. Opisy alternatywne grafik i zdjęć. Na stronie SRM w Chełmie pamiętamy, aby do grafik i zdjęć, prezentujących istotne informacje, dodać opisy alternatywne. Ponadto przyciski i pola formularzy są właściwie opisane. Powiększanie strony Przeglądarki internetowe za pomocą skrótów klawiaturowych lub odpowiednich ustawień umożliwiają powiększenie serwisu. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadą wzroku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak w łatwy sposób powiększyć lub pomniejszyć treść wyświetlaną na ekranie przejdź do strony: Powiększanie i pomniejszanie stron w systemie Windows. Kontrast Kontrast kolorystyczny elementów przekazujących treści ma stosunek jasności tekstu do tła co najmniej 4,5 do 1.
FILMY WIDEO
Do umieszczanych materiałów filmowych dodajemy napisy oraz opis pełnej treści filmu umieszczony w odrębnym pliku. Zrozumiałość i czytelność treści Staramy się, aby nasze treści były zrozumiałe, a sposób ich prezentowania wpływał na lepszą czytelność materiałów i pomagał w odbiorze informacji. Długie teksty dzielimy na akapity, stosujemy wyróżnienia. Cytaty i ważne informacje są odpowiednio wyróżnione. Zapewnienie dostępności serwisów to proces Staramy się zapewnić dostępność naszych serwisów, jednak jeżeli znajdziesz błędy, masz uwagi lub chcesz nam pomóc poprawić stronę SRM w Chełmie prosimy o kontakt pod adres e-mail:
PROCEDURA
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
Budynki SRM w Chełmie znajdujące się w:
a) Chełmie, ul. Rejowiecka 128
b) Krasnystaw, ul. J. Piłsudskiego 97
c) Włodawa, Al. J. Piłsudskiego 55 zostały przystosowane do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami poprzez:
- stosowne oznakowanie,
- likwidację barier architektonicznych,
- likwidację barier komunikacyjnych,
- umożliwienie dostępu do pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnością,
- zastosowanie ergonomicznych rozwiązań. W szczególności zrealizowano następujące działania:
1. Do obsługi osób z niepełnosprawnością oznakowano drzwi wejściowe do budynków dla osób z niepełnosprawnością – zostały przy nich zamontowane dzwonki przywoławcze oraz zapewniono swobodny dojazd oraz płytę manewrową o wymiarach 150x150
Zapewnienie dostępności do budynków:
a) Chełmie, ul. Rejowiecka 128 - Osoby niepełnosprawne mają pełny dostęp do parteru budynku. Dalsza obsługa prowadzona jest przez wyznaczonego lub delegowanego do obsługi danej sprawy pracownika SRM w Chełmie.
b) Krasnystaw, ul. J. Piłsudskiego 97 Osoby niepełnosprawne mają pełny dostęp do parteru budynku. Część obsługowa klientów DPD Krasnystaw zlokalizowana jest na parterze budynku, gdzie jest realizowana obsługa osób przez wyznaczonego lub delegowanego do obsługi danej sprawy pracownika DPD Krasnystaw.
c) Włodawa, Al. J. Piłsudskiego 55 Osoby niepełnosprawne mają pełny dostęp do parteru budynku za pomocą windy osobowej. Część obsługowa klientów DPD Włodawa zlokalizowana jest na parterze budynku, gdzie jest realizowana obsługa osób przez wyznaczonego lub delegowanego do obsługi danej sprawy pracownika DPD Włodawa.
2. Przed budynkami na parkingu każdego DPD wyznaczono i oznakowano kolorem niebieskim 2 miejsca parkingowe dla osób
z niepełnosprawnością.
3. W celu obsługi osób z niepełnosprawnością wykonano podjazdy i bez progowe wejście do budynku.
4. Zastosowano kontrastowe elementy architektury poprzez wyróżnienie ich jaskrawym kolorem.
5. W holach wejściowych do budynków oznaczono słupy kontrastowymi elementami architektonicznymi.
6. Wykonano wyróżnienie początku i końca wszystkich biegów schodowych.
7. Wykonano podjazd wraz z poręczami w celu umożliwienia dostępu do budynków osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Informacja dla osób niesłyszących lub słabosłyszących:
Aby skutecznie komunikować się z Stacją Ratownictwa Medycznego w Chełmie osoby niesłyszące lub słabo słyszące mogą: złożyć wniosek lub wysłać pismo na adres:
Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej,
ulica Rejowiecka 128,
22-100 Chełm, załatwić sprawę przy pomocy osoby przybranej, wysłać e-mail na adres:
wysłać pismo faksem na numer telefonu 82 565 37 81 skontaktować się telefonicznie przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu:
82 565 52 34,
Wybierając zdalną formę komunikacji należy podać następujące informacje: imię i nazwisko osoby uprawnionej, adres korespondencyjny wraz z kodem pocztowym, sposób komunikowania się z osobą uprawnioną – wskazanie adresu e-mail, numeru telefonu, numeru faksu, temat rozmowy w Stacji Ratownictwa Medycznego; Budynek SRM w Chełmie jest przystosowany do potrzeb osób na wózku. Jest możliwość wjechania osoby niepełnosprawnej na wózku do budynku na parter. Dzwoniąc domofonem pojawi się wyznaczony pracownik, który pomoże wejść do budynku. Nie ma windy.
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI INTERNETOWEJ
To jest oficjalne oświadczenie o dostępności (accessibility statement) witryny internetowej, na której się właśnie znajdujesz. Dołożono wszelkich starań, aby wszystkie strony witryny były zgodne z bieżącymi standardami sieciowymi. 1. Standardy sieciowe 2. Klawisze dostępu (accesskeys) 3. Zgodność ze standardami 4. Wygląd 5. Tekst 6. Odnośniki 7. Przystosowanie dla urządzeń mobilnych 8. Przystosowanie do druku 9. JavaScript 10. Oprogramowanie związane z dostępnością Standardy sieciowe Stosowanie bieżących standardów sieciowych ma na celu zmaksymalizowanie swobodnego dostępu do treści między innymi osobom niepełnosprawnym, a także osobom posiadającym osobiste preferencje, korzystającym z różnych typów przeglądarek i platform umożliwiających dostęp do Internetu. Dokładniej mówiąc, standardy sieciowe to wszystkie działania zmierzające w uczynieniu Sieci lepszą – bardziej dostępną i użyteczną. Klawisze dostępu (accesskeys) Przeglądarki internetowe umożliwiają przejście do odnośnika za pomocą skrótów klawiszowych zdefiniowanych na stronie, które zastępują w nawigacji potrzebę używania myszki. Sposób użycia klawiszy dostępu jest także zależny od posiadanego systemu operacyjnego. Aby przejść do głównej treści strony użytkownik powinien wybrać odpowiednią kombinację przycisków uruchamiającą ‘access keys’ w przeglądarce i wybrać przycisk 2. Na przykład w przeglądarce Internet Explorer: Alt+2 a następnie Enter. Windows o Mozilla Firefox: Shift + Alt + 2 o Opera: Shift + Esc + 2 o Internet Explorer: Alt + 2 + Enter Linux o Mozilla Firefox: Shift + Alt + 2 o Opera: Shift + Esc + 2 o Internet Explorer: Alt + 2 + Enter Mac OS X o Safari: Ctrl + 2 o Mozilla Firefox: Shift + Ctrl + 2 o Opera: Shift + Esc + 2 o Internet Explorer: Alt + 2 + Enter Zgodność ze standardami Witryna spełnia drugi stopień (WAI-AA) wymogu specyfikacji dostępności dla osób niepełnosprawnych WCAG 2.0, a także zawiera szereg zaleceń wymaganych przez trzeci (WAI-AAA) stopień wymogu specyfikacji dostępności dla osób niepełnosprawnych WCAG 2.0. Witryna jest zgodna ze specyfikacją XHTML 1.0 Transitional. Wygląd Wygląd witryny w pełni określają kaskadowe arkusze stylów CSS wraz z semantyczną strukturą kodu strony. Oznacza to, że po wyłączeniu arkuszy stylów witryna jest w dalszym ciągu dostępna i zrozumiała dla użytkownika. Tekst Rozmiary tekstu i elementy z nim powiązane zdefiniowane są za pomocą jednostki relatywnej – em. Umożliwia to swobodne skalowanie tekstu przy pomocy standardowych narzędzi przeglądarek. Dodatkowo witryna posiada odnośnik do tekstowej wersji witryny dla osób z problemami widzenia. Odnośniki Linki zawierają atrybut – title, opisujący dany odnośnik bardziej szczegółowo. W przypadku, gdy tekst linku sam w sobie dokładnie opisuje dokument docelowy, atrybut ten może zostać pominięty. Dodatkowo każda z podstron zawiera dodatkowe linki umożliwiające użytkownikom przeglądarek nie obsługujących CSS przeskok do głównej treści witryny. Przystosowanie dla urządzeń mobilnych Strony witryny z łatwością można przeglądać na ekranach urządzeń mobilnych poprawnie wspierających wymienione standardy, takich jak palmtopy, telefony komórkowe, projektory itp. (mobile-friendly). Przystosowanie do druku Strony witryny w pełni zoptymalizowane są na potrzeby druku (print-friendly). JavaScript Użyte na stronach linie kodu JavaScript mają na celu poprawę funkcjonalności. Wyłączenie JS nie powoduje braku dostępności do zawartych informacji. Oprogramowanie związane z dostępnością: - NVDA, darmowy czytnik ekranu (ang. screen reader) dla systemu Microsoft Windows. Dzięki wbudowanej obsłudze syntezy mowy oraz brajla, pozwala osobom niewidomym korzystać z komputera pracującego w oparciu o systemy operacyjne Windows bez konieczności ponoszenia większych kosztów niż te, które ponoszą osoby widzące. Program jest dostępny za darmo na licencji GPL - JAWS, program udźwiękawiający (ang. screen reader) dla Windows. Dostępna jest czasowo ograniczona wersja próbna. (strona w języku angielskim) - Window-Eyes, program udźwiękawiający dla Windows (dostępny również w wersji próbnej). Polska wersja dostarczana jest przez firmę E.C.E. - Polskie wersje programów dla niewidomych i słabowidzących (udźwiękawiające, ubrajlawiające i powiększające, w tym polska wersja JAWS) dostarczane przez firmę Altix. - Lynx, darmowa przeglądarka tekstowa polecana dla użytkowników niewidomych używających monitorów brajlowskich. - Links, darmowa przeglądarka tekstowa polecana dla użytkowników łączy o niskich przepustowościach. - Opera, przeglądarka graficzna posiadająca wiele cech związanych z dostępnością stron, np. skalowanie tekstu i grafiki, style użytkownika, wyłączenie pobierania obrazków ze strony itp. - Firefox, przeglądarka graficzna, która wraz z dodatkami tworzy nieocenioną pomoc między innymi związaną z dostępnością stron internetowych.